
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-7/16 in. x NH A5 3 mil 464LA 1438S Die Scallop 3M™ Fin.esse-it™ Hookit™ Film Disc, 500/Carton 2000 ea/Case
- Item Code: 068060-65804
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M constructed the 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 464LA with a revolutionary surface topography that channels sanding debris away from the disc, significantly reducing the chance of loading and extending the life of the disc. The 3M™ Trizact™ Hookit™ Film Disc 464LA is commonly used in transportation and automotive industries, to remove defects from paint and clear coat surfaces.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- Microreplicated 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Great for use on mini random orbital or orbital sanders to produce a polish-ready finish
- Silicon carbide mineral cuts sharp but leaves a fine finish
- Ideal for preparing a surface to be polished
- Hookit™ system makes disc to tool attachment easy and convenient
- Available in a variety of grades
Tech Specs
Back To Top| Application | AOEM Finish Prep/Repair, Clear Coat, Cured Paint, Denibbing, Fresh Paint Finishes, Paint Finish Solution, Paint Finishing, Paint Finishing & Detailing, Paint Sanding, Polishing, Repairing Small Area Paint Defects, Spot repair of defects in paint and clearcoats |
|---|---|
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Finesse-it™ |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Hole Configuration | 1438S |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Vacuum Support | No |
| Overall Diameter Decimal | 1.438 in |
| Wet or Dry | Wet |
| Micron Grade | A5 |
| Product Number | 464LA |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Gray |
| Color Family | Gray |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Backing Material | Film |
| Equipment - Machines | Mini Random Orbital Sanders, Nib Sanders, Robotics |
| Product Form | Disc |
| Substrate | Clear Coat |
| Bond Type | Resin |
| Overall Diameter Metric | 36.513 mm |