
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. 40+ to 320+ Grit 900DZ 65996 500LG Die 3M Xtract™ Cubitron™ II Cloth Disc, 10 ea/Case Trial Pack
- Item Code: 068060-65996
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Cubitron™ II Cloth Disc 900DZ features a 3M proprietary multi-hole pattern for improved dust extraction in finishing applications. Part of the 3M Xtract™ Series, designed for optimal dust removal. The innovative multi-hole pattern extracts dust better than 5- or 6-hole products — increasing cut and dramatically increasing disc life. The design does not need to align with the disc pad holes, making switching the discs fast, easy and convenient. Featuring ceramic 3M Precision-Shaped Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast as conventional abrasives. The J-weight cloth backing delivers outstanding tear resistance, durability and a consistent, uniform finish on a variety of substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 10 PACKS
Features
Back To Top- COVERS A WIDE RANGE OF APPLICATIONS: Versatile disc handles applications from finishing and sanding to grinding and de-flashing
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: 3M Xtract™ proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, increase productivity and provide a cleaner work environment
- VERSATILE PERFORMANCE: Disc performs well on aluminum, fiberglass, gelcoat, hard and soft woods
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: 3M™ Hookit™ attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- HIGH-PERFORMANCE CERAMIC GRAIN: Ceramic mineral delivers excellent performance on a wide range of substrates
- LIGHTWEIGHT CLOTH BACKING: J-weight cloth backing combines wear resistance with flexibility
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from grades between 40+ to 320+ to match your specific application
Tech Specs
Back To Top| Color | Purple |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | 900DZ |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Grit | Assorted |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Cotton Cloth |
| Sanding Type | Dry |
| Coat Type | Open Coat |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders |
| Hole Configuration | 500LG |
| Substrate | All Metal |
| Backing Weight | J Weight |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Product Form | Disc |