
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 320+ J-weight 900DZ 500X Die 3M™ Cubitron™ II Stikit™ Cloth Disc, 100 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 068060-66013
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Cubitron™ II Stikit™ Cloth Disc Roll 900DZ was designed with premium Precision Shape Grain resin-bonded to a flexible J-weight cloth backing. Open coat construction resists loading.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Precision Shape Grain is exceptionally hard, cuts fast and delivers exceptional performance in high heat and pressure applications
- Open coat reduces loading and prolongs abrasive life
- Flexible J-weight cloth backing conforms to surface contours
- Anti-static treatment keeps swarf from clinging and helps to control dust
- 3M™ Stikit™ backing makes tool attachment and removal fast and easy, reducing downtime
Tech Specs
Back To Top| Backing Weight | J Weight |
|---|---|
| Hole Configuration | 500X |
| Product Number | 900DZ |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Substrate | Aluminum |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Backing Material | Cloth |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Attachment Type | PSA |
| Coat Type | Open Coat |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Color | Purple |
| Grit | 320+ |
| Product Form | Roll |
| Wet or Dry | Dry |