
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.25 in. x NH 568XA 125JD Die Perforated 3M™ Trizact™ PSA Film Disc, 10000 Discs/Roll
- Item Code: 068060-66064
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Trizact™ PSA Film Disc Roll 568XA utilizes microreplicated cerium oxide uniformly distributed across a 3-mil film backing to create a high gloss on glass, and solid surfaces. Use 568XA film discs wet. Pressure sensitive adhesive backing in disc roll form makes handling and attachment easy.
Features
Back To Top- Microreplicated cerium oxide delivers high gloss, crisp reflection, richer appearance
- 3M™ Trizact™ abrasives start sharp and stay sharp, resulting in more predictable finishes and improved, consistent results
- Adhesive-backed discs easily peel off from the roll for quick handling and minimal downtime
- Use wet for glass defect repair and solid surface finishing
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 125JD |
|---|---|
| Coat Type | Closed Coat |
| Overall Diameter Decimal | 1.25 in |
| Brand | 3M |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Material | Film |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Product Number | 568XA |
| Overall Diameter Metric | 31.75 mm |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Product Form | Disc Roll |
| 3M Brand | Trizact™ |
| Abrasive Material | Cerium Oxide |