
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 80+ YF-weight 784F 500CS Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc, 25/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 068060-66154
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc 784F features 3M Precision-Shaped Grain for longer life and a faster, more consistent cut than aluminum oxide discs. A precise mix of shaped ceramic and premium aluminum oxide delivers optimal cut in medium pressure grinding and blending applications. The disc also features a waterproof backing and grinding aid.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M Precision-Shaped Grain blend provides up to 2x longer life than comparable aluminum oxide discs
- Proprietary mineral provides consistent, faster results on medium pressure applications, increasing production rate
- Reduces changeouts and downtime in finishing applications
- Moderately flexible backing provides conformability for grinding and blending both straight and contoured surfaces
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 500CS |
|---|---|
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Grit | 80+ |
| Product Number | 784F |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Brand | 3M |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Backing Weight | YF Weight |