
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH P320 3 mil 500X Die 3M™ Stikit™ Film Disc, 100 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 068060-66302
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Stikit™ Film Disc Roll 375L discs feature a premium aluminum oxide, load resistant, pressure sensitive abrasive product constructed on a durable film backing. This range of versatile discs are designed and configured to achieve a uniform, fine finish on metal, wood, composites or paint.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Durable film backing and premium mineral extend abrasive life
- Load-resistant coating helps prevent dust and debris from clogging the disc
- 3M™ Stikit™ adhesive makes changing discs fast and efficient
- Convenient rolls eliminate the need to remove disc liners from individual discs
- Optimized design delivers uniform, consistent results on metal, wood, composites and painted substrates
Tech Specs
Back To Top| Application | Finishing, Sanding |
|---|---|
| Color Family | Brown |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Product Number | 375L |
| Coat Type | Open Coat |
| Color | Reddish Brown |
| Vacuum Support | No |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Material | Film |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Hole Configuration | 500X |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| 3M Brand | Stikit™ |
| Bond Type | Resin |
| Grit | P320 |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Product Form | Disc Roll |
| Substrate | Carbon Steel |
| Wet or Dry | Wet or Dry |