
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. 36+ 1182C 700BB Die 3M™ Cubitron™ 3 Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 068060-66442
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Cubitron™ 3 Fibre Disc 1182C features re-engineered 3M Precision Shaped Grain — taking the legendary speed and life of 3M™ Cubitron™ Performance Abrasives to a whole new level. These product benefits include allowing for increased productivity and lower overall grinding costs vs. other fiber discs and depressed center grinding wheels when grinding mild or carbon steels. Delivering up to 60% more total material removed compared to the 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982C, 36+, this long-lasting fibre disc has a fast cut rate with high stock removal across a wide range of application pressures. Additionally, this disc is designed to help reduce exposure to hand-arm vibration, increase throughput, and complete more parts-per-disc when tackling medium to high-pressure grinding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- RE-ENGINEERED 3M PRECISION-SHAPED GRAIN: Uses Re-Engineered Precision Shaped Grain, a proprietary technology designed with sharp, angular structures that continuously fracture to form sharp points to wear evenly, run cool, and optimize mineral breakdown
- A WHOLE NEW CUT LEVEL: Delivers up to 51% faster initial cut rate and up to 61% faster sustained cut rate compared to the 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 982C, 36+
- BUILT TOUGH: A stiff fiber backing and strong resin bond provide durability and tear resistance for heavy grinding applications, such as medium to high-pressure grinding, weld removal, and beveling — including robotic operations
- COOL CUTTING: Requires less pressure to use, enabling predictable wear while helping to reduce metal discoloration and the risk of stress cracks on mild or carbon steels
- LONG-LASTING: Maintains super-sharp points that cut exceptionally fast along the entire life of the fibre disc across a range of application pressures
- STAY PRODUCTIVE: Designed to deliver more parts completed per disc while cutting down on abrasive waste, reducing changeouts or downtime
Tech Specs
Back To Top| Bond Type | Resin |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Application | Beveling, Deburring, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Substrate | Carbon Steel |
| Hole Configuration | TN700BB |
| Maximum Speed | 8600 rpm |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Grit | 36+ |
| Backing Material | Fibre |
| Color Family | Purple |
| Product Number | 1182C |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Coat Type | Open Coat |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders, Right Angle Sander |
| Attachment Type | TN |
| Brand | 3M |
| Color | Purple |