
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 5/8 in. 36+ 1187C 3M™ Cubitron™ 3 Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 068060-66460
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The 3M™ Cubitron™ 3 Fibre Disc 1187C features re-engineered 3M Precision Shaped Grain — taking the legendary speed and life of 3M™ Cubitron™ Performance Abrasives to a whole new level. These product benefits include allowing for increased productivity and lower overall grinding costs vs. other fiber discs and depressed center grinding wheels when grinding a variety of metals, including stainless steel and other heat-sensitive alloys. Delivering up to 56% more total material removed compared to the 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 987C, 36+, this long-lasting fibre disc has a fast cut rate with high stock removal across a wide range of application pressures; it also features a grinding aid that minimizes temperatures for heat-sensitive alloys. Additionally, this disc is designed to help reduce exposure to hand-arm vibration, increase throughput, and complete more parts-per-disc when tackling medium to high-pressure grinding applications.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- RE-ENGINEERED 3M PRECISION-SHAPED GRAIN: Uses Re-Engineered Precision Shaped Grain, a proprietary technology designed with sharp, angular structures that continuously fracture to form sharp points to wear evenly, run cool, and optimize mineral breakdown
- A WHOLE NEW CUT LEVEL: Delivers up to 53% faster initial cut rate and up to 43% faster sustained cut rate compared to the 3M™ Cubitron™ II Fibre Disc 987C, 36+
- BUILT TOUGH: A stiff fiber backing and strong resin bond provide durability and tear resistance for heavy grinding applications, such as medium to high-pressure grinding, weld removal, and beveling — including robotic operations
- COOL CUTTING: Features a grinding aid and requires less pressure to use, enabling predictable wear while helping to reduce metal discoloration and the risk of stress cracks on heat-sensitive alloys, such as stainless steel, and non-ferrous metals
- LONG-LASTING: Maintains super-sharp points that cut exceptionally fast along the entire life of the fibre disc across a range of application pressures
- STAY PRODUCTIVE: Designed to deliver more parts completed per disc while cutting down on abrasive waste, reducing changeouts or downtime
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.63 in |
|---|---|
| Center Hole Metric | 16.0 mm |
| Coat Type | Closed Coat |
| Hole Configuration | 500P |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| Substrate | All Metal |
| Application | Beveling, Deburring, Heavy Grinding, Weld Removal |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Center Hole |
| Grit | 36+ |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Backing Material | Fibre |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders, Right Angle Sander |
| Product Number | 1187C |
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Bond Type | Resin |
| Color | Purple |