
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH 120+ Grit 710W 300V Die 3M Xtract™ Cubitron™ II Net Disc, 50/Carton 300 ea/Case
- Item Code: 068060-66533
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Dust extraction meets industry-leading cut-rate in 3M Xtract™ Cubitron™ II Net Disc 710W. This premium sanding disc features a unique abrasive pattern on a net backing that allows for virtually dust-free sanding, with legendary 3M Precision-Shaped Grain technology. You’ll finish more parts per disc with less dust in the environment, boosting productivity without sacrificing dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 300
Features
Back To Top- ENABLING A CLEANER, SAFER WORK ENVIRONMENT - The unique abrasive pattern on a net backing allows for extracts up to 97% of dust produced creating a cleaner, virtually dust-free work environment. You'll finish more parts per disc with less dust in the environment, boosting productivity without sacrificing dust extraction
- LEGENDARY 3M PRECISION-SHAPED GRAIN - Continually fractures into sharp cutting edges, delivering twice the abrasion life and cut-rate of leading competitor net discs. The disc cuts with less pressure required by the operator, making for more comfortable sanding.
- BOOST PRODUCTION: With the hook-and-loop backing, make quick and easy disc changes. For use with random orbital sanders and hand sanding.
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Woodworking, Composite Sanding, Metal Fabrication, Primer Sanding, Gelcoat Sanding
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES AND SIZES: From 80+ to 320+ grade and 3 inch to 8 inch size.
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
Tech Specs
Back To Top| Maximum Speed | 15000.0 |
|---|---|
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Substrate | ABS |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Net |
| Hole Configuration | 300V |
| Product Form | Disc |
| Color | Purple |
| Grit | 120+ |
| Product Number | 710W |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Equipment - Machines | Hand Sanding, Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Brand | 3M |
| Color Family | Purple |