
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
37 mm x NH 7 Micron 3 mil 268L Scallop 3M™ MicroFinishing PSA Film Disc, 1000 Discs/Roll 4 Rolls/Case
- Item Code: 068060-66806
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Microfinishing PSA Film Disc Roll 268L includes multiple sanding discs packaged in a roll for convenience and use in high-production environments.
ORDER IN MULTIPLES of 4 ROLLS
Features
Back To Top- Precision, micron-graded aluminum oxide abrasive offers a fast cut, long life, and uniform finish on many substrates
- Durable polyester film backing provides flexibility for consistent finishing on contoured surfaces
- Pressure sensitive adhesive backing allows quick attachment and clean removal for multi-step finishing processes
- Convenient disc roll form
Tech Specs
Back To Top| Micron Grade | 7 ?m |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 1.457 in |
| Overall Diameter Metric | 37.0 mm |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Product Form | Disc Roll |
| Attachment Type | PSA |
| Backing Material | Polyester Film |
| Bond Type | Resin |
| 3M Brand | 3M™ |
| Brand | 3M |
| Product Number | 268L |