
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x NH 220+ Grit 710W 700X Die 3M Xtract™ Cubitron™ II Net Disc, 50/Carton 300 ea/Case
- Item Code: 068060-66849
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Dust extraction meets industry-leading cut-rate in 3M Xtract™ Cubitron™ II Net Disc 710W. This premium sanding disc features a unique abrasive pattern on a net backing that allows for virtually dust-free sanding, with legendary 3M Precision-Shaped Grain technology. You’ll finish more parts per disc with less dust in the environment, boosting productivity without sacrificing dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Premium net disc allows for virtually dust-free sanding
- 3M Precision-Shaped Grain arranged in a unique pattern delivers industry-leading cut-rate and long life
- Part of the 3M Xtract™ Clean Sanding Solutions, the ultimate in dust removal and performance
- Allows for a cleaner work environment than traditional discs with dust extraction holes
- Hook-and-loop backing for quick and easy disc changes
- Ideal for a wide variety of substrates and applications including stock removal and fine finishing
- Available in a range of grades from 80+ to 320+
Tech Specs
Back To Top| Brand | 3M |
|---|---|
| Grit | 220+ |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Hole Configuration | 700X |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| Product Number | 710W |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Net |
| Color | Purple |
| Color Family | Purple |
| Equipment - Machines | Hand Sanding, Random Orbital Sanders |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Substrate | ABS |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Product Form | Disc |