
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7 in. x NH 180+ Grit 310W 700X Die 3M Xtract™ Net Disc, 50/Carton 300 ea/Case
- Item Code: 068060-66855
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Strike the balance of dust extraction and abrasive performance with 3M Xtractâ„¢ Net Disc 310W. This Advanced Series sanding disc features a net backing that enables virtually dust-free sanding, with fast-cutting, long-lasting 3M Precision-Shaped Grain technology. These technologies allow you to boost productivity without sacrificing dust extraction.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- ENABLING A CLEANER, SAFER WORK ENVIRONMENT: The unique abrasive pattern on a net backing allows for extracts up to 99% of dust produced creating a cleaner, virtually dust-free work environment.
- LONG LASTING 3M PRECISION-SHAPED GRAIN: Mixed with premium aluminum oxide abrasive for a fast cut and long life. The disc cuts with less pressure required by the operator, making for more comfortable sanding
- STAY COMPETITIVE: Net backing enables virtually dust-free sanding, with fast-cutting, long-lasting 3M Precision-Shaped Grain technology. These technologies along with the hook-and-loop backing, help boost productivity without sacrificing dust extraction
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Woodworking, Composite Sanding, Metal Fabrication, Primer Sanding, Gelcoat Sanding
- FOR MAXIMUM DUST EXTRACTION: Use this disc with a 3M Xtract Back-up Pad and a Random Orbital Sander with vacuum
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Hole Configuration | 700X |
| Backing Material | Net |
| Color | Blue |
| Overall Diameter Decimal | 7.0 in |
| Overall Diameter Metric | 177.8 mm |
| Brand | 3M |
| Color Family | Blue |
| Product Form | Disc |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Product Number | 310W |
| Substrate | ABS |
| Equipment - Machines | Hand Sanding, Random Orbital Sanders |
| Grit | 180+ |
| Maximum Speed | 8000 rpm |
| 3M Brand | Xtractâ„¢ |