
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
12 in. x NH 36+ Grit YF-weight 784F Lin.ered Die 1200BB 3M™ Cubitron™ II PSA Cloth Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 068060-66879
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II PSA Cloth Disc 784F is the most durable 3M PSA disc for heavy-duty sanding on common fabricated metals. It features 3M Precision-Shaped Grain, this disc delivers longer life and a faster, more consistent cut than aluminum oxide discs.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- COVERS A RANGE OF SANDING APPLICATIONS: Provides consistent, faster results on medium-pressure applications like finishing, grind-mark refinement, de-flashing, light weld removal and more
- 3M’S MOST DURABLE PSA DISC: Built for heavy-duty sanding on common fabricated metals
- ENGINEERED FOR METAL SANDING: Great for use on stainless and mild steel
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: Pressure Sensitive Adhesive (PSA) backing sticks easily to compatible backup pad (sold separately) and removes cleanly
- HELPS SAVE TIME: Disc life and durability help reduce changeouts and downtime in finishing applications
- LONGER LIFE AND FASTER CUT: 3M Precision-Shaped Grain blend delivers longer life than comparable aluminum oxide discs
- FLEXIBLE BACKING: Moderately flexible YF-weight cloth backing provides conformability for grinding and blending both straight and contoured surfaces
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from grades between 36+ and 120+ to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | 1200BB |
|---|---|
| Substrate | Hard Composite |
| Application | Finishing |
| Color | Maroon |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Bond Type | Resin |
| Product Form | Disc |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Backing Material | Polyester Cloth |
| Brand | 3M |
| Overall Diameter Decimal | 12.0 in |
| Overall Diameter Metric | 304.8 mm |
| Product Number | 784F |
| Attachment Type | PSA |
| Maximum Speed | 2500 rpm |
| Color Family | Red |
| Grit | 36+ |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Backing Weight | YF Weight |