
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0620" (1/16) Cutter DIA x 0.0050" Radius x 0.1860" Length of Cut Carbide Corner Radius Chipbreaker End Mill for Aluminum Alloys, 3 Flutes
- Item Code: 0695762
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
For Aluminum Alloys
Features
Back To Top- Optimized for aluminum and aluminum alloys with excellent performance in copper, brass, and bronze alloys
- Chipbreaker geometry to improve chip management
- Variable helix design (approx. 42ΓΈ) reduces chatter and harmonics and increases material removal rates
- h6 shank tolerance for high precision tool holders
- 3 flutes
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 4 |
| Flute Length | 20 |
| Overall Length | 52 |
| Drill Point Angle | 135 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |
| Material | Cobalt |
| Coating/Finish | SG (TiN+TiCN) |
| Decimal Size | 0.1331" |
| Brand | Harvey Tool |
| Cutter Diameter | 0.0620" (1/16) |
| Length of Cut | 0.1860" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Corner Radius | 0.0050" |
| Number of Flutes | 3 |
| LOC Multiple | (3x) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Metric | N |
| Coating | UN |
| Chip Breaker | Y |