
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
0.0470" (3/64) Cutter DIA x 0.0050" Radius x 0.0380" Length of Cut Carbide Corner Radius End Mill, 4 Flutes
- Item Code: 0720447
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
Stub and Standard
Features
Back To Top- Corner radius for improved strength
- Center cutting
- Solid carbide
- CNC ground in the USA
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Major Diameter Decimal | 0.2874" |
| Shank Size | 6 mm |
| Brand | Harvey Tool |
| Cutter Diameter | 0.0470" (3/64) |
| Length of Cut | 0.0380" |
| Overall Length | 1.5000" (1-1/2) |
| Corner Radius | 0.0050" |
| Number of Flutes | 4 |
| LOC Multiple | (0.8x) |
| Shank Diameter | 0.1250" (1/8) |
| Metric | N |
| Coating | UN |