
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH 40+ X-weight 947A 300V Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc, 25/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-45699
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc 947A offers revolutionary performance with 3M Precision Shaped Grain on an X-weight polyester-cotton cloth backing. This high-performing disc contains a grinding aid, making it ideal for medium to high pressure applications on stainless steel and other exotic alloys, along with carbon steel, cobalt chrome, and nickel alloys.
ORDER IN MULTIPLES of 2000
Features
Back To Top- 3M™ Precision Shaped Grain cuts exceptionally fast, helping increase productivity
- 3M™ Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- X-weight cloth backing is tough and durable for aggressive sanding action
- Grinding aid helps to further reduce heat and grinding temperatures
- Resin bonding material resists heat and helps to prevent discoloration
Tech Specs
Back To Top| Application | Deflashing, Finishing, Polishing, Sanding, Surface Finishing |
|---|---|
| For Use On | Carbon Steel |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Backing Material | Polyester-cotton Cloth |
| Grit | 40+ |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Color | Maroon |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Number | 947A |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Weight | X Weight |
| Product Form | Disc |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Max OPM | 15000 none |
| Brand | 3M |
| Hole Configuration | Plain |
| Substrate | All Metal |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Color Family | Purple |