
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. x NH 60+ X-weight 947A 300V Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc, 25/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-45700
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc 947A offers revolutionary performance with 3M Precision Shaped Grain on an X-weight polyester-cotton cloth backing. This high-performing disc contains a grinding aid, making it ideal for medium to high pressure applications on stainless steel and other exotic alloys, along with carbon steel, cobalt chrome, and nickel alloys.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M™ Precision Shaped Grain cuts exceptionally fast, helping increase productivity
- 3M™ Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- X-weight cloth backing is tough and durable for aggressive sanding action
- Grinding aid helps to further reduce heat and grinding temperatures
- Resin bonding material resists heat and helps to prevent discoloration
Tech Specs
Back To Top| Hole Configuration | Plain |
|---|---|
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Product Number | 947A |
| Backing Weight | X Weight |
| Color | Maroon |
| Application | Deflashing, Finishing, Polishing, Sanding, Surface Finishing |
| Backing Material | Polyester-cotton Cloth |
| For Use On | Carbon Steel |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Form | Disc |
| Substrate | All Metal |
| Color Family | Purple |
| Grit | 60+ |
| Max OPM | 15000 none |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Brand | 3M |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Capabilities | Surface Preparation |