
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. x NH 60+ X-weight 947A 600Z Die 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc, 25/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-45708
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc 947A offers revolutionary performance with 3M Precision Shaped Grain on an X-weight polyester-cotton cloth backing. This high-performing disc contains a grinding aid, making it ideal for medium to high pressure applications on stainless steel and other exotic alloys, along with carbon steel, cobalt chrome, and nickel alloys.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- 3M™ Precision Shaped Grain cuts exceptionally fast, helping increase productivity
- 3M™ Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- X-weight cloth backing is tough and durable for aggressive sanding action
- Grinding aid helps to further reduce heat and grinding temperatures
- Resin bonding material resists heat and helps to prevent discoloration
Tech Specs
Back To Top| For Use On | All Metals |
|---|---|
| Max OPM | 12000 none |
| Overall Diameter Metric | 152.4 mm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Color | Maroon |
| Product Number | 947A |
| Application | Deflashing, Finishing, Polishing, Sanding, Surface Finishing |
| Brand | 3M |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Grit | 60+ |
| Product Form | Disc |
| Product Key | 947A |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Coat Type | Open Coat |
| Hole Configuration | Plain |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Backing Material | Polyester-cotton Cloth |
| Color Family | Purple |
| Backing Weight | X Weight |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Substrate | All Metal |