
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 120+ Grit X-weight 947A D/F 5HL Die 500FH 3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc, 25/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-45718
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ II Hookit™ Cloth Disc 947A offers revolutionary performance with 3M Precision Shaped Grain on an X-weight polyester-cotton cloth backing. This high-performing disc contains a grinding aid, making it ideal for medium to high pressure applications on stainless steel and other exotic alloys, along with carbon steel, cobalt chrome, and nickel alloys.
ORDER IN MULTIPLES of 1400
Features
Back To Top- 3M™ Precision Shaped Grain cuts exceptionally fast, helping increase productivity
- 3M™ Hookit™ disc is easy to change and reuse, maximizing utility for the life of the disc
- X-weight cloth backing is tough and durable for aggressive sanding action
- Grinding aid helps to further reduce heat and grinding temperatures
- Resin bonding material resists heat and helps to prevent discoloration
Tech Specs
Back To Top| Backing Material | Polyester-cotton Cloth |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Number of Vacuum Holes | 5.0 |
| Application | Finishing, Polishing, Sanding |
| Backing Weight | X Weight |
| Color Family | Purple |
| Product Number | 947A |
| Hole Configuration | 5 times perforated |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Grit | 120+ |
| Substrate | All Metal |
| Brand | 3M |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Max OPM | 12000 none |
| Product Form | Disc |
| Color | Maroon |
| Equipment - Machines | Random Orbital Sanders |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |