
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 in. 80 Grit 527316 QS150SM Die TSM Red Standard Abrasives™ Quick Change Ceramic Pro 2 Ply Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-63621
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Offering an extra fast cut and tough durability, the Standard Abrasives™ Quick Change Ceramic Pro 2-Ply Disc is their highest performing 2-Ply disc for edge work, deburring, blending, cleaning and finishing on all metal types. A grinding aid ensures top performance on stainless steel and high nickel alloys, and the quick change attachment enables secure use of a smaller disc at high speed.
ORDER IN MULTIPLES of 50
Features
Back To Top- Contains ceramic grain engineered to cut faster and with less pressure than standard ceramic
- Standard Abrasives™ top choice for rapid stock removal on stainless steel and high nickel alloys
- Produces a consistent finish
- 2-ply backing adds stiffness and extends performance life for high-pressure applications
- Lubricated grinding aid supports cool running on stainless steel, which helps prevent discoloration of the substrate and increases disc performance and longevity
- Choose from TR and TSM quick change attachment styles
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | TSM |
|---|---|
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Key | Quick Change Disc |
| 3M Brand | Standard Abrasives™ |
| Overall Diameter Decimal | 1.5 in |
| Color | Red |
| Grit | 80 |
| Overall Diameter Metric | 38.1 mm |
| Application | Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation |
| Number of Plies | 2.0 |
| Backing Material | Cloth |
| Abrasive Material | Ceramic |
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Product Form | Disc |