
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. 150+ C-weight 732U 500LG Die 3M Xtract™ Cubitron™ II Paper Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 076308-64261
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Cubitron™ II Paper Disc 732U features a 3M proprietary multi-hole pattern for improved dust extraction in finishing applications. Part of the 3M Xtract™ Series, designed for optimal dust removal. Its innovative multi-hole pattern extracts dust better than 5- or 6-hole products — increasing cut and dramatically increasing disc life. The design does not need to align with the disc pad holes, making switching the discs fast, easy, and convenient. Featuring ceramic 3M Precision-Shaped Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast as conventional abrasives.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- WIDE RANGE OF APPLICATIONS: Versatile disc handles applications ranging from finishing to coarse sanding, focused primarily on stock removal
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: 3M Xtract™ proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, increase productivity and provide a cleaner work environment
- WORKS WELL ON MANY SURFACES: Suitable for use on aluminum, carbon steel, composites, wood, fiberglass, gelcoat, topcoats and paint
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: 3M™ Hookit™ attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- REVOLUTIONARY GRAIN DESIGN: 3M Precision-Shaped Grain technology cuts up to 2x as fast as conventional abrasives
- HEAVYWEIGHT BACKING: Strong C-weight paper backing supports aggressive sanding
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Choose from grades between 80+ and 220+ to match your specific application
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
|---|---|
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Coat Type | Open Coat |
| Grit | 150+ |
| Product Form | Disc |
| Substrate | Aluminum |
| Color | Purple |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders, Robotics |
| Product Number | 732U |
| Brand | 3M |
| Color Family | Purple |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Application | Blending, Deflashing, Finishing, General Purpose Sanding, Intermediate Sanding, Random Orbital Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Backing Material | Paper |
| Backing Weight | C Weight |
| For Use On | Aluminum |
| Bond Type | Resin |
| Number of Vacuum Holes | 148.0 |
| Wet or Dry | Dry |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Hole Configuration | 500LG |
| Vacuum Support | Yes |