
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
6 in. 180+ 775L 600LG Die 3M Xtract™ Cubitron™ II Film Disc, 50/Carton 250 ea/Case
- Item Code: 076308-64265
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M Xtract™ Cubitron™ II Disc 775L features a 3M proprietary multi-hole pattern for improved dust extraction in finishing applications. Part of the 3M Xtract™ Series, designed for optimal dust removal. An innovative multi-hole pattern extracts dust better than 5- or 6-hole products — increasing cut and dramatically increasing disc life. The design does not need to align with the disc pad holes, making switching the discs fast, easy and convenient. Featuring ceramic 3M Precision-Shaped Grain, a revolutionary advancement in abrasive technology. The triangular shaped ceramic mineral is designed to slice through the substrate, rather than gouging or “plowing” like conventional abrasives, resulting in a disc that cuts up to 2x as fast as conventional abrasives. The film backing delivers outstanding tear resistance, flexibility and a consistent, uniform finish on a variety of substrates.
ORDER IN MULTIPLES of 250
Features
Back To Top- COVERS A WIDE RANGE OF APPLICATIONS: Choose from grades between 80+ and 400+ to handle applications ranging from finishing to coarse sanding, excelling at stock removal
- DESIGNED FOR CLEAN SANDING: The 3M Xtract proprietary multi-hole pattern provides superior dust extraction to prevent loading, help increase productivity, and provide a cleaner work environment
- WORKS WELL ON MANY SURFACES: Suitable for use on all metals, aluminum, carbon steel, composites, wood, fiberglass, gelcoat, topcoats, and paint
- QUICK AND EASY DISC CHANGES: The 3M Hookit attachment system allows for easy disc changes and helps optimize disc life
- OPEN COAT CONSTRUCTION: Open coat construction and load-resistant coating prevent clogging to optimize cut throughout the life of the disc
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | Hook & Loop |
|---|---|
| Grit | 180+ |
| Backing Material | Film |
| Color | Purple |
| Hole Configuration | 600LG |
| Capabilities | Surface Preparation |
| Color Family | Purple |
| Overall Diameter Decimal | 6.0 in |
| Wet or Dry | Wet or Dry |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Coat Type | Open Coat |
| Product Form | Disc |
| Vacuum Support | Yes |
| Application | Blending, Deflashing, Finishing, General Purpose Sanding, Intermediate Sanding, Random Orbital Sanding, Sanding, Surface Finishing |
| Maximum Speed | 12000 rpm |
| Substrate | Aluminum |
| 3M Brand | Xtract™ |
| Backing Thickness | 3.0 mil |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Number of Vacuum Holes | 280.0 |
| Product Number | 775L |
| Equipment - Machines | Double Action Sanders, Hand Sanding, Random Orbital Discs, Random Orbital Sanders, Robotics |
| Overall Diameter Metric | 152.0 mm |