
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 5/8"-11 80+ 969F T27 Quick Change 3M™ Cubitron™ II Flap Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 076308-64375
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ ll Flap Disc 969F is the ideal choice for medium to high-pressure applications like beveling, weld removal and edge deburring. By combining a durable polyester backing with 3M Precision-Shaped Grain, this long-lasting flap disc delivers a consistent, fast cut on a variety of metals while providing a smooth finish.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal 3M flap disc for aggressive grinding applications like beveling, weld removal and edge deburring
- Built with 3M Precision-Shaped Grain for an exceptionally fast cut, helping increase productivity
- Durable polyester backing material stands up to high unit pressure applications
- Individual flaps break down, exposing fresh mineral to deliver consistent cut rate for the life of the disc
- Versatile flap disc is easy to use with a lower risk of gouging than fiber discs and bonded wheels
- Great for applications where finish is important
Tech Specs
Back To Top| 3M Brand | Cubitron™ |
|---|---|
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Application | Right Angle Grinding |
| Color Family | Red |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Polyester |
| Brand | 3M |
| For Use On | Carbon Steel |
| Grit | 80+ |
| Bond Type | Resin |
| Coat Type | Closed Coat |
| Disc Type | T27 |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Product Form | Disc |
| Center Hole Thread Size | 5/8-11 |
| Product Number | 969F |
| Substrate | Carbon Steel |
| Backing Weight | YF Weight |
| Form Type | Right Angle |
| Color | Maroon |