
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. x 3/8"-24 40+ 969F T29 3M™ Cubitron™ II Flap Disc, 10 ea/Case
- Item Code: 076308-64385
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
3M™ Cubitron™ ll Flap Disc 969F is the ideal choice for medium to high-pressure applications like beveling, weld removal and edge deburring. By combining a durable polyester backing with 3M Precision-Shaped Grain, this long-lasting flap disc delivers a consistent, fast cut on a variety of metals while providing a smooth finish.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal 3M flap disc for aggressive grinding applications like beveling, weld removal and edge deburring
- Built with 3M Precision-Shaped Grain for an exceptionally fast cut, helping increase productivity
- Durable polyester backing material stands up to high unit pressure applications
- Individual flaps break down, exposing fresh mineral to deliver consistent cut rate for the life of the disc
- Versatile flap disc is easy to use with a lower risk of gouging than fiber discs and bonded wheels
- Great for applications where finish is important
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Thread Size | 3/8-24 |
|---|---|
| Product Key | 969F |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Backing Material | Polyester |
| Color Family | Red |
| For Use On | Carbon Steel |
| Overall Diameter Decimal | 4.0 in |
| Application | Right Angle Grinding |
| Disc Type | T29 |
| Grit | 40+ |
| Overall Diameter Metric | 101.6 mm |
| 3M Brand | Cubitron™ |
| Maximum Speed | 15000 rpm |
| Substrate | Carbon Steel |
| Brand | 3M |
| Product Number | 969F |
| Backing Weight | YF Weight |
| Coat Type | Closed Coat |
| Color | Maroon |
| Form Type | Right Angle |
| Product Form | Disc |