
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 in. SE-DR A/O Fin.e TR Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-77132
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Scotch-Brite™ Roloc™ SE Surface Conditioning Disc combines a coarse, non-woven disc to perform heavy-duty deburring and finishing with the efficiency of the 3M™ Roloc™ quick-change attachment system. Heavy-duty non-woven fiber construction conforms well to help preserve irregular or contoured surfaces and Roloc™ backing supports the disc to allow for aggressive cutting.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- BUILT FOR HEAVY USE: Extra cut and longer life for blending, deburring, finishing, grinding, radiusing and refining
- BUILT FOR DURABILITY: Delivers a fast, aggressive cut with excellent edge durability
- WORKS ON A RANGE OF METALS: Great for use on carbon steel, and suitable for aluminum and stainless steel
- QUICK AND EASY ATTACHMENT: Convenient 3M™ Roloc™ attachment system allows for fast disc changes
- FIND YOUR FINISH: Available in a range of grades to help you achieve the finish you need
- POWERED BY ALUMINUM OXIDE: Take advantage of aluminum oxide with its high cut-rate, hardness and strength
- AVAILABLE IN A RANGE OF GRADES: Fine (FIN), Medium (MED) and Coarse (CRS) to fit your application needs
Tech Specs
Back To Top| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
|---|---|
| Grade | Fine |
| Maximum Speed | 30000 rpm |
| Application | Blending, Deburring, Grinding, Refining |
| Equipment - Machines | Disc Sanders |
| Number of Vacuum Holes | -12345.0 |
| Overall Diameter Metric | 25.4 mm |
| Number of Plies | -12345.0 |
| Color Family | Green |
| Brand | 3M |
| Product Number | SE-DR |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Color | Green |
| Overall Diameter Decimal | 1.0 in |
| Substrate | Aluminum |
| Attachment Type | TR |
| Product Form | Disc |