
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. x NH 5 HLS A-Very Fin.e 7447 Scotch-Brite™ Hookit™ 7447 PRO Disc, 40 ea/Case
- Item Code: 076308-77142
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
The Scotch-Brite™ Hookit™ 7447 PRO Disc combines flexible fibers with outstanding cut to help you accomplish tough cleaning jobs or produce fine finishing results, use after use. It is an excellent alternative to steel wool, wire brushes, sandpaper, and other non-woven products for cleaning or finishing tasks. The Hookit™ backing enables convenient attachment on a random orbital sander.
ORDER IN MULTIPLES of 40
Features
Back To Top- Use for cleaning, scuffing, finishing, and light paint removal on a variety of metals and plastics
- Unique fibre coating capability assures a fast, consistent scratch
- Very fine grade aluminum oxide abrasive cleans and finishes efficiently
- Nylon disc resists tearing and loading and will never rust, providing a long life
- Flexible open web fibers conform to contoured surfaces
- Hookit™ attachment provides quick, easy attachment to a 3M™ Hookit™ Back Up Pad for use on a random orbital sander (both sold separately)
- Can be used wet or dry and rinsed for repeated use
Tech Specs
Back To Top| Color Family | Red |
|---|---|
| Overall Diameter Decimal | 5.0 in |
| Attachment Type | Hook & Loop |
| Overall Diameter Metric | 127.0 mm |
| Max OPM | 12000 none |
| 3M Brand | Scotch-Brite™ |
| Backing Material | Non-woven |
| Form Type | Hookit™ |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Grade | Very Fine |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 7447 PRO |
| Brand | 3M |
| Application | Surface Finishing |
| Color | Maroon |
| Maximum Speed | 12000 rpm |