
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4-1/2 in. x 7/8 in. 36+ 782C 450E Die 3M™ Fiber Disc, 25/Bag 100 ea/Case
- Item Code: 076308-89589
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Engineered for ultra-rapid cut on carbon steel, 3M™ Fibre Disc 782C features 3M Precision Shaped Grain. With its outstanding cut, durability, and ease of use, this disc offers a major step up in performance over conventional fiber discs. Advanced abrasive technology makes it an excellent choice for tough applications including weld removal, blending and finish refinement.
ORDER IN MULTIPLES of 100
Features
Back To Top- Rapidly cuts carbon steel
- Premium mineral excels at heavyweight applications such as weld grinding, beveling, and edge chamfering
- 3M Precision Shaped Grain yields higher cut rates while completing more parts per disc than conventional discs
- Long-lasting abrasive helps reduce cost
- Stiff fiber backing and strong resin bond provide durability and tear-resistance
- Compatible with 3M™ disc pad face plates and hubs (sold separately)
Tech Specs
Back To Top| Center Hole Diameter Decimal | 0.875 in |
|---|---|
| Center Hole Diameter Metric | 22.225 mm |
| Color | Maroon |
| For Use On | Aluminum |
| Hole Configuration | 450E |
| Overall Diameter Decimal | 4.5 in |
| Overall Diameter Metric | 114.3 mm |
| Equipment - Machines | Right Angle Grinders |
| Substrate | Zirconium |
| Color Family | Red |
| Maximum Speed | 13300 rpm |
| Product Form | Disc |
| Product Number | 782C |
| Backing Material | Fibre |
| Bond Type | Resin |
| 3M Brand | 3M™ |
| Attachment Type | Center Hole |
| Coat Type | Closed Coat |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Application | Beveling & Back Gouging, Deburring, Finishing, Grinding, Surface Preparation, Weld Grinding |
| Brand | 3M |
| Grit | 36+ |