
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3 in. 36+ 782C R300V Die TR 3M™ Roloc™ Fibre Disc, 50/Carton 200 ea/Case
- Item Code: 076308-89666
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Engineered for ultra-rapid cut on carbon steel, 3M™ Roloc™ Fibre Disc 782C features 3M Precision Shaped Grain. With its outstanding cut, durability, and ease of use, this disc offers a major step up in performance over conventional fiber discs. Advanced abrasive technology makes it an excellent choice for tough applications including weld removal, blending, and finish refinement.
ORDER IN MULTIPLES of 200
Features
Back To Top- Rapidly cuts carbon steel
- Premium mineral excels at heavyweight applications such as weld grinding, beveling, and edge chamfering
- 3M Precision Shaped Grain yields higher cut rates while completing more parts per disc than conventional discs
- Long-lasting abrasive helps reduce cost
- Stiff fiber backing and strong resin bond provide durability and tear-resistance
- 3M™ Roloc™ attachment locks disc securely into place, no tools required
Tech Specs
Back To Top| For Use On | Aluminum |
|---|---|
| Grit | 36+ |
| Overall Diameter Decimal | 3.0 in |
| 3M Brand | Roloc™ |
| Application | Beveling & Back Gouging, Deburring, Grinding, Surface Preparation, Weld Grinding |
| Backing Material | Fibre |
| Bond Type | Resin |
| Brand | 3M |
| Color Family | Red |
| Abrasive Material | Precision Shaped Ceramic |
| Attachment Type | TR |
| Hole Configuration | R300V |
| Overall Diameter Metric | 76.2 mm |
| Product Form | Disc |
| Equipment - Machines | Disc Sanders, Right Angle Grinders |
| Coat Type | Closed Coat |
| Product Number | 782C |