
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
7.9MM Diameter AQUAEX Coated 180° SOLID CARBIDE High Performance Drill
- Item Code: 0765542
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L9628 Aqua EX Flat Bottom Super Stub - 7.9mm
Features
Back To Top- Carbide High Performance Flat Bottom Drill
- AQUA EX Coated For High Wear Resistance
- Single Margin, Sharp Corner Design
- 180° Point Angle
- Precision h6 Ground Shank
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 6 mm |
| Flute Length | 28 mm |
| Overall Length | 70 mm |
| Drill Point Angle | 180 Deg. |
| Drill Point Style | FLAT |
| Coating/Finish | AlCrN |
| Material | Solid Carbide |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |