
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1.17MM REVO-D Coated 135° SOLID CARBIDE Drill- Micro Drills
- Item Code: 0787185
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L9878 Aqua REVO Drill Micro 5D 1.17mm
Features
Back To Top- High performance carbide micro drill
- Ultra
- fine grain substrate for improved durability
- REVO
- D coating for increased wear resistance
- Exceptional hole position accuracy
- Great for a wide variety of materials
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 3 mm |
| Flute Length | 8.4 mm |
| Overall Length | 38 mm |
| Drill Point Angle | 135 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Endmill Type Shank |
| Material | Solid Carbide |