
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
5 in. 0.020 in. Steel Wire Fill 7/8 in. Arbor Hole Roughneck Jr. Root Pass Weld Cleaning Brush
- Item Code: 08750
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 5" Roughneck Root Pass Weld Cleaning Brush is suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners. 7/8" arbor hole for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 5
Features
Back To Top- The standard for high performance weld cleaning brushes
- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- Wider face wheels can be used for cleaning filler and cap passes as well as for other surface prep and cleaning applications
- 3/8" T at face plates
Tech Specs
Back To Top| Arbor Hole Size | 7/8" |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Standard Pack Quantity | 5 |
| Face Width | 3/16" |
| Diameter | 5" |
| Maximum RPM | 12500 |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Trim Length | 7/8" |
| Fill Material | Steel |