
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/4 X 1 X 1/8 Inch Metalite R228 Cartridge Roll 60 Grit Aluminum Oxide
- Item Code: 08834180061
- Brand: Merit Abrasives
- Unit Size: 1
Description
Cartridge are strips of abrasive cloth rolled and glued to form a solid shape that is designed to break down during use and reveal the next layer of abrasive. There are mounted on a mandrel and used on high speed grinders on inside surfaces and inside corners where other forms of abrasives cannot reach.
Features
Back To Top- Premium aluminum oxide abrasive for long life
- Heavy, durable X-wt. cotton backing makes these points durable and flexible
- 36-60 grit is recommended for removing heavy burrs, stock removal, removing flash and parting lines and removing rust, scale and pit marks
- Excellent abrasive product for breaking edges
- Recommended mandrel is M-4 or M-8
- All cartridge roll part numbers shown are resin bond, half-glued
- Quarter and full glue are also available for quotation
Tech Specs
Back To Top| Specification | R228 |
|---|---|
| Grit | 60 |
| Series | Metalite |
| Arbor Hole Size | 1/8 in |
| Brand | Merit Abrasives |
| Material | Heavy Cotton |
| Color | Brown |
| Length | 1 in |
| Diameter | 1/4 in |
| Max Operating Speed | 23000 |