
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/2 X 1-1/2 X 1/2 Inch Square Pad 60 Grit 1/4-20 Eyelet Aluminum Oxide
- Item Code: 08834184463
- Brand: Merit Abrasives
- Unit Size: 1
Description
Square pads are used on high speed pneumatic tools for quick grinding and blending of channels, fillets, corners or spotting flat surfaces. The corners wear down consistently exposing fresh abrasives.
Features
Back To Top- Quality aluminum oxide abrasive grain for versatile grinding, deburring and blending on most channels, fillets, corners and radii
- X-wt. cotton cloth and resin bond for excellent grain retention and life
- 50-60 grit recommended for light stock removal and beveling
- Recommended for use with MM20-4 mandrel
- Standard quick-change eyelet for easy mounting to quick-change mandrel for fast, easy mounting and removal, minimal downtime, mandrel use increases range and versatility
- Good for most id deburring and polishing applications
Tech Specs
Back To Top| Attachment Type | 1/4-20 |
|---|---|
| Width | 1-1/2 in |
| Length | 1-1/2 in |
| Material | Heavy Cotton |
| Max Operating Speed | 18000 |
| Grit | 60 |
| Brand | Merit Abrasives |
| Color | Brown |
| Specification | R228 |
| Thickness | 1/2 in |