
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
4 in. 0.020 in. Stainless Steel Wire Fill 1/2-3/8 in. Arbor Hole Mini Roughneck Stringer Bead Wire Wheel
- Item Code: 08954
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
Weiler 4" Mini Roughneck Stringer Bead Weld Cleaning Brush is suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners. 1/2"-3/8" arbor hole for use on right angle grinders.
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- The standard for high performance weld cleaning brushes
- Narrow face brushes are suitable for cleaning root and hot passes and reaching into corners
- Wider face wheels can be used for cleaning filler and cap passes as well as for other surface prep and cleaning applications
- 7/16" thick at face plate
Tech Specs
Back To Top| Arbor Hole Size | 1/2"- 3/8" |
|---|---|
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Diameter | 4" |
| Fill Diameter | 0.020" |
| Trim Length | 7/8" |
| Fill Material | Stainless Steel |
| Face Width | 3/16" |
| Brand | Weiler |
| Maximum RPM | 20000 |