
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
49/64 x 6 in. OAL HSS 1/2 in. Reduced Shank Silver and Deming Drill
- Item Code: 091449
- Brand: Precision Twist Drill
- Unit Size: 1
Description
R56 drills have a reduced 1/2 inch parallel shank which means you can hold large diameter drills in conventional, hand-held power tools. Suitable for many different hand-held and machine applications, the drills are manufactured from High Speed steel and can be used for drilling many different materials including aluminum, stainless steel and steel. The steam oxide finish ensures accurate results by preventing workpiece material from sticking to the cutting surfaces of the drill, whilst the conventional 118 degree point provides strength and means the tools can be easily re-ground for use again and again.
Features
Back To Top- Silver & Deming Drills
- Steam Oxide for increased wear resistance & lubricity
Tech Specs
Back To Top| Flute Length | 3" |
|---|---|
| Flute Type | Spiral |
| Fractional Diameter | 49/64" |
| Cutting Direction | Right |
| Decimal Diameter | 0.7656" |
| Overall Length Inches | 6" |
| Shank Type | Straight |
| Specification Designation | ANSI |
| Overall Length | 6" |
| Type | Silver and Deming Drill Bit |
| Material | High Speed Steel |
| Metric Diameter | 19.45 mm |
| Point Angle | 118 Deg. |
| Shank Style | Reduced Cylindrical shank |
| Brand | Precision Twist Drill |
| Series | R56 |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Drill Bit Grade | General Purpose |
| Coating/Finish | Bright |
| Overall Length Metric | 152.4 mm |