
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
X-Large 3M DBI-SALA Bosun Chair with Belt and Support Straps
- Item Code: 1001005
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- Multiple work seat options available to accommodate different body types
- Built-in suspension D-ring for secure positioning
- Padding at key areas enhance the wearer's comfort
- Designed with materials to help with durability
- Helps meet safety requirements for fall protection applications
- Intended for use with personal protective equipment, including fall arrest sytems and other safety supplies
- Recommended for use in multiple industries including (but not limited to) oil and gas, utilities, and construction
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Dimensions | 7.75 in x 18 in x 0.77 in (19.7 cm x 45.7 cm x 1.95 cm) |
|---|---|
| Product Number | 1001005 |
| Buckle Material | Stainless Steel Grommet |
| Color | Yellow |
| Net Weight (Metric) | 3.6 kg |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |
| Webbing Material | Polyester |
| D-Ring Material | Forged Steel |
| Overall Length (Metric) | 45.72 cm |
| Belly Pad | No |
| D-Ring Placement | Back |
| Hip Pad | Yes |
| Overall Length (Imperial) | 18.0 in. |
| Max Free Fall Allowed | Zero (no free fall permissible) |
| Net Weight (Imperial) | 8.0 lb. |
| Brand | 3M |
| Buckle Type | Tongue Buckle |
| Overall Width (Imperial) | 8.0 in |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Product Type | Bosun Chair |
| Weight (Metric) | 3.6 kg |
| Weight (Imperial) | 8.0 lb. |
| Belt Type | Waist |
| Industry Recommended | Construction |
| Overall Width (Metric) | 20.32 cm |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |