
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#52 TIN Coated 118° HSS Jobber Length Drill
- Item Code: 1001039
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L501P Jobber Length HSS TiN Coated Drill - #52"
Features
Back To Top- Straight Shank TiN Coated HSS Drill
- Conical Style Point
- Superior Quality
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Wire Size | #52 |
| Shank Size | 0.635 mm |
| Flute Length | 0.875 mm |
| Overall Length | 1.875 mm |
| Drill Point Angle | 118 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Coating/Finish | TiN |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Straight Shank |
| Decimal Size | 0.4688" |
| Flute Length | 4 5/16 |
| Overall Lenth | 5 3/4 |