
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Small 3M DBI-SALA Bosun Chair with Belt
- Item Code: 1001132
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- Multiple work seat options available to accommodate different body types
- Built-in suspension D-ring for secure positioning
- Padding at key areas enhance the wearer's comfort
- Designed with materials to help with durability
- Helps meet safety requirements for fall protection applications
- Intended for use with personal protective equipment, including fall arrest sytems and other safety supplies
- Recommended for use in multiple industries including (but not limited to) oil and gas, utilities, and construction
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| D-Ring Placement | Single Suspension |
|---|---|
| Overall Length (Metric) | 60.96 cm |
| Overall Width (Imperial) | 12.0 in |
| Overall Width (Metric) | 30.48 cm |
| Product Number | 1001132 |
| Weight (Imperial) | 9.6 lb. |
| Belt Type | Waist |
| Webbing Material | Polyester |
| Buckle Material | Stainless Steel Grommet |
| Specifications Met | OSHA 1910.66 |
| Buckle Type | Tongue Buckle |
| Color | Yellow |
| Brand | 3M |
| Industry Recommended | Construction |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Belly Pad | No |
| Max Free Fall Allowed | Zero (no free fall permissible) |
| Overall Length (Imperial) | 24.0 in. |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Product Type | Bosun Chair |
| D-Ring Material | Zinc Plated Steel |