
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
#46 TIN Coated 118° HSS Jobber Length Drill
- Item Code: 1001160
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L501P Jobber Length HSS TiN Coated Drill - #46"
Features
Back To Top- Straight Shank TiN Coated HSS Drill
- Conical Style Point
- Superior Quality
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Wire Size | #46 |
| Shank Size | 0.81 mm |
| Flute Length | 1.125 mm |
| Overall Length | 2.125 mm |
| Drill Point Angle | 118 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Coating/Finish | TiN |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Straight Shank |