
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
D18 Black Leather 3M DBI-SALA 4D Lineman Belt
- Item Code: 1001392
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- Uniquely designed to move user's center of gravity upward
- Rolled leather edges add durability and comfort at the hips
- Tongue buckle style body belt allows for simplified sizing adjustments
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| Product Number | 1001392 |
|---|---|
| Weight (Imperial) | 6.2 lb. |
| Weight (Metric) | 2.8 kg |
| Brand | 3M |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |
| Material | Leather |
| Max Free Fall Allowed | 2 ft. (0.60 m) |
| Specifications Met | OSHA 1926.502 |
| D-Ring Material | Zinc Plated Steel |
| D-Ring Placement | Side |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Belly Pad | No |
| Color | Black |
| Industry Recommended | Utilities |
| Webbing Material | Nylon |
| Buckle Material | Stainless Steel Grommet |
| Belt Type | Waist |
| Buckle Type | Tongue Buckle |
| Product Type | Lineman Belt |
| Hip Pad | Yes |