
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. 180 Grit Silicon Carbide 0.035 Fill Nylox End Brush
- Item Code: 10153
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
End Brushes: Crimped Round Silicon Carbide Filament, Mounted on 1/4" Stems
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Ideal for addressing recesses and internal features
- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
- 180 grit
- 0.035 filament diameter
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 10000 |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Grit | 180 |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Grade | Very Fine |
| Trim Length | 7/8" |
| Diameter | 3/4" |
| Fill Diameter | 0.035" |
| Stem Diameter | 1/4" |