
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 in. 120 Grit Silicon Carbide 0.040 Fill Nylox End Brush
- Item Code: 10154
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
- Ideal for addressing recesses and internal features
- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
Tech Specs
Back To Top| Maximum RPM | 10000 |
|---|---|
| Brand | Weiler |
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Fill Material | Abrasive Nylon |
| Diameter | 3/4" |
| Fill Diameter | 0.040" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Grit | 120 |
| Trim Length | 7/8" |