
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/2 in. 320 Grit Silicon Carbide 0.022 Fill Nylon End Brush
- Item Code: 10172
- Brand: Weiler
- Unit Size: 1
Description
End Brushes: Crimped Round Silicon Carbide Filament, Mounted on 1/4" Stems
ORDER IN MULTIPLES of 10
Features
Back To Top- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
- Ideal for addressing recesses and internal features
- Deliver a targeted brushing action to a specific area on a part
Tech Specs
Back To Top| Grit | 320 |
|---|---|
| Grain Type | Silicon Carbide (SC) |
| Trim Length | 7/8" |
| Maximum RPM | 10000 |
| Fill Diameter | 0.022" |
| Standard Pack Quantity | 10 |
| Brand | Weiler |
| Stem Diameter | 1/4" |
| Diameter | 1/2" |
| Fill Material | Abrasive Nylon |