
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
11/64 2 Flutes Uncoated 118° HSS Extra Legth Straight Shank Drill
- Item Code: 1054529
- Brand: Nachi America
- Unit Size: 1
Description
L551 Extra Length Straight Shank 12" HSS Drill - 11/64"
Features
Back To Top- Straight Shank HSS Drill
- Bright Finish
- Split Point W/ Conical Relief
- Superior Quality
Tech Specs
Back To Top| Brand | Nachi America |
|---|---|
| Shank Size | 11/64" |
| Flute Length | 9" |
| Overall Length | 12" |
| Drill Point Angle | 118 Deg. |
| Drill Point Style | CONVENTIONAL |
| Coating/Finish | Bright |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | CONVENTIONAL SPIRAL |
| Shank Type | Straight Shank |