
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1-1/4 in. x 3/8 in. Style 101 #1210 (E) M42 Cobalt Woodruff Keyseat Milling Cutter - Uncoated/Staggered Tooth
- Item Code: 10841
- Brand: Whitney Tool
- Unit Size: 1
Description
Whitney Woodruff Keyseat Milling Cutter Style 101 M42 Cobalt
Staggered Tooth Configuration
Made in USA
Features
Back To Top- Right Hand Cut
- Alternate Right and Left Hand Axial Rake
- 1?2" Dia. Straight Shank
- 2" Underhead Length
Tech Specs
Back To Top| UPC | 648672108411 |
|---|---|
| Overall Length (Inch) | 2-3/8" |
| OD Tolerance | +0.015", +0.020" |
| Tooth Configuration | Staggered |
| Brand | Whitney Tool |
| Fractional Diameter | 1-1/4" |
| Material | Cobalt |
| Metric Diameter | 31.75 mm |
| Neck Diameter | 0.467 |
| Old Standard # | E |
| Style | Style 101 |
| Shank Length | 2 |
| Coating/Finish | None |
| Shank Diameter | 1/2" |
| Number of Teeth | 12 |
| Width Tolerance | +0", -0.0005" |
| Cut Width | 3/8" |
| Shank Diameter Tolerance | +0", -0.0005" |
| American Standard # | 1210 |
| Shank Type | Straight |