
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1/8 Inch Collet, 14,000 RPM, .007 Inch (.018 mm) SL, In-Line 360° Swivel, DynaPen Reciprocating Tool
- Item Code: 10843
- Brand: Dynabrade
- Unit Size: 1
Description
14,000 strokes per minute; .007" stroke length (.018 mm); precision removal resulting in less risk of gouging delicate parts
Less aggressive than a Die Grinder; Lightweight & Faster than hand-filing.
Features
Back To Top- Only one included wrench required; easier to change files; Easy grip rubber sleeve; Includes 3 mm collet insert. Accepts 1/16", 3/32", 1/8" collet inserts (sold separately).
- Lubrication is not recommended during operation. Lubrication is ONLY recommended during storage.
- Easy grip rubber sleeve makes it easy to hold tool securely. Especially important when using tool for precision removal on delicate parts. In-line 360-Degrees Swivel is incorporated into the airline. This allows more maneuverability for the operator on contoured parts.
- In-line filter is included to prevent debris from entering the tool through the airline. Scribes and Chisels are made of high carbon steel that is heat-treated and tempered to a hardness of 62 Rockwell.
Tech Specs
Back To Top| Collet Insert Size | 1/8" |
|---|---|
| SPM | 14,000 |
| Stroke Length Inches (mm) | .007" (.18) |
| Air Inlet Thread | 1/4" NPT |
| Hose I.D. Size Inches (mm) | 1/4" (6) |
| Power Transmission | Piston Driven |
| Height Inches (mm) | 15/16" (23) |
| Exhaust Type | Front |
| Length Inches (mm) | 3-1/8" (80) |
| Configuration | Straight-Line |
| Brand | Dynabrade |