
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
Small 3M Protecta Pro Tongue Buckle Body Belt
- Item Code: 1091013
- Brand: 3M
- Unit Size: 1
Description
Features
Back To Top- Body belts available in designs to be used independently, as well as other versions to be used with 3M Fall Protection Harnesses
- Multiple sizes available
- Meets applicable regulatory standards
- Recommended for use in multiple industries including (but not limited to) oil and gas, utilities, and construction
- Integrated leather tape thong for tape storage
- Available in sizes D18 through D30
Legal Disclaimer: 3M industrial and occupational products are intended, labeled, and packaged for sale to trained industrial and occupational customers for workplace use. Unless specifically stated otherwise on the applicable product packaging or literature, these products are not intended, labeled, or packaged for sale to or use by consumers (e.g., for home, personal, primary or secondary school, recreational/sporting, or other uses not described in the applicable product packaging or literature), and must be selected and used in compliance with applicable health and safety regulations and standards (e.g., U.S. OSHA, ANSI), as well as all product literature, user instructions, warnings, and other limitations, and the user must take any action required under any recall, field action, or other product use notice. Misuse of 3M industrial and occupational products may result in injury, sickness, death, or property damage. For help with product selection and use, consult your on-site safety professional, industrial hygienist, or other subject matter expert. For additional product information, visit www.3M.com.
Tech Specs
Back To Top| D-Ring Material | Stamped steel |
|---|---|
| Product Number | 1091013 |
| Weight (Metric) | 1.1 kg |
| Max Free Fall Allowed | Zero (no free fall permissible) |
| Hip Pad | Yes |
| Webbing Material | Polyester |
| Buckle Material | Zinc Plated Steel |
| Product Type | Tongue Buckle Belt |
| Belt Type | Waist |
| D-Ring Placement | Side |
| Series | PRO |
| Weight Capacity | 310 lbs. (141 kg) |
| Material | Polyester/Nylon |
| Belly Pad | No |
| Color | Black |
| Brand | 3M |
| Buckle Type | Tongue Buckle |
| Industry Recommended | General Industrial |
| Specifications Met | OSHA 1910.66 |
| Weight (Imperial) | 2.5 lb. |
| Weight Capacity (Imperial) | 310.0 lb. |
| Weight Capacity (Metric) | 141.0 kg |