
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
3/4 x 3/4 Inch A80 Mounted Abrasive Flap Wheel - 1/4 Inch Shank
- Item Code: 110145
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
Wendt Flap Wheels are manufactured with Premium Aluminum Oxide grain on an X-weight cotton backing. This gives our wheels superior durability and greater flexibility.
Tech Specs
Back To Top| Pack Quantity | 10/Box |
|---|---|
| Optimal RPM | 26.000 |
| Max RPM | 35.000 |
| Width | 3/4" |
| Brand | Wendt USA |
| Diameter | 3/4" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Shank | 1/4" |
| Grit | 80 |