
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
1 X 1 Inch A40 Mounted Abrasive Flap Wheel - 1/4-20 Inch Threaded Shank
- Item Code: 111242
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
1/4-20 threaded shaft allows for quicker wheel changes.
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 30.000 |
|---|---|
| Brand | Wendt USA |
| Diameter | 1" |
| Grit | 40 |
| Threads Per Inch | 20 |
| Material | Aluminum Oxide |
| Optimal RPM | 20.000 |
| Pack Quantity | 10/Box |
| Shank | 1/4" |
| Width | 1" |