
- 5318 Victory Drive
Indianapolis, IN 46203 - (800) 622-4824
- www.haggard-stocking.com
2 X 1/2 Inch A40 Mounted Abrasive Flap Wheel - 1/4-20 Inch Threaded Shank
- Item Code: 111462
- Brand: Wendt USA
- Unit Size: 1
Description
1/4-20 threaded shaft allows for quicker wheel changes.
Tech Specs
Back To Top| Max RPM | 25.000 |
|---|---|
| Shank | 1/4" |
| Brand | Wendt USA |
| Pack Quantity | 10/Box |
| Diameter | 2" |
| Width | 1/2" |
| Material | Aluminum Oxide |
| Threads Per Inch | 20 |
| Grit | 40 |
| Optimal RPM | 15.000 |